Demoscena dla niewtajemniczonych

Demoscena ? zobaczyłeś, usłyszałeś, chcesz więcej? Pomożemy Ci odkryć najciekawsze produkcje scenowe, które powstały na przestrzeni przeszło 30 lat. Zanim wyruszysz w tą audiowizualną podróż ? radzimy odpiąć pasy, wyluzować i nie oglądać się na tych, co ścigają za ściąganie plików w Internecie. Tu wszystko jest za darmo, dema i intra należy pobierać, konsumować w domowym zaciszu, rozdawać kolegom, organizować sobie imprezy przy demach?, następnie odwiedzić jakieś party, pobawić się przy demach ze sceną, może w kolejnym etapie spróbować własnych sił w spinaniu muzyki (poganianiu leniwego muzyka?) i grafiki (poganianiu powolnego grafika?) za pomocą kodu (poganianiu kodera generującego bugi?).

Pouet.net 2012

Dobrym miejscem startowym dla nabrania pierwszego haustu scenowego powietrza, pośród wielu dedykowanych demoscenie stron (włącznie z aktualnie odwiedzaną :>), jest międzynarodowy serwis http://pouet.net, który stanowi najobszerniejszy, wieloplatformowy indeks produkcji scenowych online, tych współczesnych, jak i pochodzących jeszcze sprzed epoki Spektrum łupanego (najstarsza produkcja pochodzi z? 1978 roku). Na stronie WWW widnieje szereg rankingów, między innymi najpopularniejszych dem wszechczasów (all-time top). Po wybraniu dowolnego tytułu ujrzymy metrykę dema zawierającą podstawowe informacje na jego temat takie jak: tytuł, nazwę grupy, screenshot z dema, informacje na temat zdobytego miejsca na jednym z demo parties oraz zbór linków pozwalających pobrać demo w oryginalnej postaci (zazwyczaj archiwum zip lub rar, zawierającego dane dema i plik wykonywalny) oraz, dla ułatwienia, dema w postaci filmów do obejrzenia w jednym z serwisów z filmami (Capped.tv, Demoscene.tv, YouTube) lub podlinkowane jako filmiki w formacie avi, mpg lub podobnym. Komentarze pod demami pozwolą nam się zorientować jak przyjęte zostało dzieło przez społeczność pouet.net.

Oglądanie filmików z dem to wersja scenowania dla leniwych scenowców ale sprawdzi się w sytuacji, gdy nie posiadamy egzotycznej platformy na jaką demo zostało stworzone lub brakuje dobrego emulatora. Próba odpalenia dema na prawdziwym sprzęcie i trzymanie kciuków za peceta, żeby dał radę, to także bardzo dobry benchmark posiadanego sprzętu, dla którego współczesne, topowe produkcje na PC litości nie mają? Osobną frajdą jest pracowite przenoszenie dem za pomocą specjalnego interfejsu, z Internetu na dysk, z dysku na dyskietkę 3,5? lub 5,25?, później szybkiego odrabiania lekcji przez Internet, w zakresie uruchamiania dem na Commodore 64 (to proste: LOAD ?NAZWA?,8,1, następnie RUN, pod warunkiem, że stacja dyskietek jest urządzeniem nr. 8 na szynie IEC), Amidze albo Atari. Można i za pomocą emulatorów ale nie ma to jak zapach rozgrzanego krzemu późnym wieczorem?

TBL - Starstruck (2006)

Pouet oferuje również posortowaną listę najlepszych produkcji w dowolnej kategorii i na dowolny sprzęt. Na stronie http://pouet.net/toplist.php wystarczy wskazać interesującą nas kategorię (dema, intra o różnych rozmiarach, magazyny dyskowe i wszystkie inne produkcje demoscenowe), wybrać platformę sprzętową oraz określić ile pozycji na liście ma zostać wyświetlone i jaki jest zakres czasu naszych poszukiwań i? gotowe? Odkryjemy tak na przykład, że demem wszech czasów na Amigę 1200 (dobrze rozszerzoną)  jest? Starstruck grupy The Black Lotus.

Demo-wrażenia dostępne są też w postaci gotowych kompilacji DVD-Video, polecamy serię Demo or Die!, którą można ściągnąć za darmo z FTP: ftp://ftp.scene.org/pub/demos/compilations/. Jeśli lubisz estetyczne wydawnictwa, warto zamówić wydaną w USA serię Mindcandy. Jej koszt jest symboliczny i pokrywa koszt nośników oraz wysiłek autorów przy stworzeniu, bo jak wiemy na demach nieładnie jest zarabiać (handlarze i warezowcy udający, że dema można spiracić to lamerzy). A teraz?. sam wyklikaj coś dla siebie:

Dema PC

Intra 64 KB PC

Intra 4 KB PC

Intra 256 B PC

Dema Amiga 1200

Dema Amiga 500

Dema Atari STe

Dema Atari Falcon

Dema PlayStation Portable

Dema PlayStation 2

Dema PlayStation 3

Dema Xbox 360

Dema Atari XL/XE

Dema Commodore 64

Dema ZX Spectrum

Dema Amstrad CPC

Dema Atari 2600

 

Wybór dem uwzględnionych w artykule jest subiektywny. Jeśli uważasz, że czegoś brakuje, nie wstydź się o tym powiedzieć.

tekst opracowany przez V0yagera+trochęg

Leave a Reply