Basic65 VSTi za fri

Dodatków wtyczkowych do programów muzycznych, udających popiskiwania retro-komputerów jest całkiem sporo. Wiele z nich darmowe, a niektóre płatne są. Basic65 to jeden z tych płatnych, który 12 grudnia, za sprawą magicznej różdżki stał się darmowy.
C65 VSTi
Nie powiem by w aspekcie wierności C64 (co sugerowałaby nazwa, oraz wygląd), czy też „mięsności” brzmienia wykazywał się on wybitnymi przymiotami ale oferowane funkcjonalności wystarczają aby nim dobrze pobipczeć, popipczeć i poszumieć. Uprzedzę tu, że raczej nie warto sugerować się dostarczonymi z programem presetami, bo one brzmią jakby wygenerowane losowo i nie oddają programowi sprawiedliwości. Presety może nadają się na dziwaczne efekty dźwiękowe ale instrumenty lepiej stworzyć sobie od podstaw samemu, na co naprowadza prostota programu.

Syntezator jest monofoniczny. Dźwięk możemy za to złożyć z 3 oscylatorów o 4 standardowych przebiegach (Pulse, Saw, Triangle, Noise), z których każdy może być osobno modulowany. Przydatna do chiptuningu jest też możliwość ustalenia wyjściowej rozdzielczości bitowej (16, 12, 8, 6, 4) do odpowiedniego zdegradowania dźwięku. Trochę szkoda, że program nie reaguje na automatykę (w każdym razie mi się nie udało go w ten sposób poruszyć).

http://delamanchavst.wordpress.com/2013/12/12/basic65-retro-chiptune-synth-is-released-for-free/

ps: w archiwum z programem znajduje sie też protoplasta Basic65 o nazwie Basic64.

Przegląd presetów

Leave a Reply