Demoscena w 3 Programie Polskiego Radia

Dziś w programie 3 Polskiego Radia o godzinie 18:10 nadana zostanie audycja Demoscena w Cybertrójce, która niechybnie traktować będzie o tym czym była i jest demoscena, choć nie tylko.

Trójki można słuchać w Internecie za pośrednictwem strony www lub streamu rtsp://stream.polskieradio.pl/program3 w programach typu Winamp lub Foobar2000.

edit: dla tych, którzy przegapili

http://www.polskieradio.pl/9/1058/Artykul/1016440,Demoscena-czyli-spolecznosc-cyberpunkow

3 komentarze Demoscena w 3 Programie Polskiego Radia

 • g

  Ponieważ rozumiem ideę punktowego wrzucania do mainstreamu hasła demoscena (popieram), a także zdaję sobie sprawę ze sposobu przedstawiania tego rodzaju informacji ‚po dziennikarsku’, dlatego nie zamierzam robić tu dramy typu walka z ‚polskimi obozami zagłady’ w zagranicznych publikacjach. Zresztą ten sam ‚problem’ ujawnia się także przy medialnych informacjach ogłaszających komercyjne sukcesy polskich gier – które to gry robią wg. dziennikarzy tzw. ‚programiści’.

  Jest to oczywiście prawda ale tylko częściowa. Nie obyło się bez tego uproszczenia także i w trójkowej audycji, gdzie demoscena to szczególna sztuka cyfrowa rozwijana przez matematyków i informatyków. Więc może warto zaznaczyć, że chociaż wymienieni specjaliści odgrywają na demoscenie ważną rolę, to podobnie jak sami mają bardzo małe szanse na stworzenie np. dobrej gry komputerowej, tak też samodzielny matematyk-informatyk ma szansę na stworzenie ciekawego tech-dema ale do powstania dobrego dema jego umiejętności i wkład pracy nie wystarczą.

  Zabrakło mi w audycji wspomnienia o roli ludzi innych specjalności, grafików i muzyków, a nawet scene-watcherów, przez co obraz sceny wydał mi się jeszcze bardziej nerdowski, niż jest w rzeczywistości. Bo demoscena jest trochę (bardzo) nerdowa ale nie aż tak (bardzo).

 • MDW

  Zgadzam się w 100%. Nie wiedziałem, że tylu matematyków się po scenie kręci. ;) ;)

  A jeżeli chodzi o to nieszczęsne „gry robią programiści” to nawet ostatnio gdzieś zwróciłem uwagę na to. Tylko nie pamiętam gdzie, bo w tylu miejscach komentuję, że trudno mi czasem zapamiętać. :) Oczywiście można powiedzieć, że „River Raid” zrobił tylko programista (a dokładniej programistka). No ale te czasy dawno minęły i w dzisiejszych grach programista to margines zespołu tworzącego grę. Niezbędny ale jednak margines.

Leave a Reply