Słownik haseł scenowych wykopalińskiego

Chodzi mi po głowie od jakiegoś czasu idea zebrania w jednym miejscu wszelkich haseł związanych ze scenową kulturą, które były używane niegdyś w między-scenowcowej mowie, w magach, letterach i na partyplace’ach, a także oczywiście tych, które sa używane i dzisiaj.
Jako przysłowiowe „te dwa nagie miecze” wyrippowałem kawałek tekstu ze strony Bittera, na której opublikowany został tekst Voyagera i jego mini słowniczek. To tak aby odnieśmielić was do podrzucania propozycji, które docelowo i tak trafią na osobną stronę w przeredagowanej formie. Liczę więc na wasze, nieprzeżarte alkoholizmem i zgniłym konsumpcjonizmem, szare komórki w których uchowało się jeszcze sporo ze staro-scenowego słownika i uda się stworzyć coś na kształt małego słownika wykopalińskiego co uchroni je przed badblockami.

 

Słownik demoscenowców (wg. V0yagera)

compo ? konkurs w jednej z demoscenowych kategorii (np. 4 channel music compo ? konkurs na utwory czterokanałowe).
copy party ? historyczna nazwa imprez demoscenowych, wywodząca się z okresu, kiedy służyły one przede wszystkim wymianie oprogramowania.
cover ? forma odręcznego rysunku na okładce dyskietki (także jedna z konkurencji na parties).
cracktro ? rodzaj wizytówki grup crackerskich, pokazywanej często przed uruchomieniem pirackiej kopii gry lub programu.
demo ? efekt pracy muzyków, grafików (2D i 3D) i koderów, forma teledysku z różnorodnymi efektami, najczęściej wyświetlanymi i wyliczanymi w czasie rzeczywistym.
fakowanie stampów ? podrabianie znaczków, oszustwo polegające albo na dokładnym narysowaniu znaczka pocztowego na kopercie, albo odzyskaniu już osteplowanego znaczka.
independent ? osoba nieprzynależąca do żadnej z demoscenowych grup.
koder ? programista w asemblerze lub językach wysokiego poziomu (na przykład C) odpowiedzialny za kodowanie efektów i łączenie wszystkich elementów dema.
modem trader ? historycznie osoba odpowiedzialna za rozsyłanie produkcji swojej grupy scenowej za pomocą modemów i BBS-ów, dziś Internet trader używa do tego Internetu.
intro ? demo o ograniczonych rozmiarach, zazwyczaj 64 KB, 4 KB lub 256 bajtów ? rodzaj konkurencji, w której przede wszystkim liczą się umiejętności kodera.
swapper ? osoba odpowiedzialna za rozsyłanie i wymianę produkcji demoscenowych za pośrednictwem zwykłej poczty.
tracker ? edytor muzyczny (na przykład Fast Tracker 2, DigiBooster Pro) o charakterystycznym formacie zapisywania melodii na pionowych ścieżkach.
votka ? karta do głosowania, na której każdy uczestnik party ma prawo oddać swój głos na najlepsze pokazane w konkursach utwory.

 

co jeszcze…?

 

uwaga: pierwsza wersja, nowej wersji beta słownika scenowca w nieco zapieczonej formule jest tutaj:

http://startup-sequence.pl/slownik-scenowca/


34 komentarze Słownik haseł scenowych wykopalińskiego

Leave a Reply