Oxyron – Coma Light 13

Holenderskie biennale scenowych fanów C64, party o kryptonimie X [rrrr], to miejsce i czas, który każdorazowo stwarza zagrożenie dla dotychczasowych pomników komodorowskiej sceny. Coma Light 13 grupy Oxyron powoduje, że taki obelisk jak „Edge of Disgrace” niebezpiecznie zawisł na krawędzi. Czy da się z niej zepchnąć, pokażą zapewne najbliższe miesiące, gdy nokautujący efekt pierwszego wrażenia zostanie utrwalony pośród scenowej społeczności oraz przypieczętowany przez ewentualne nominacje jakie ma szansę niewątpliwie zdobyć.

Trzeba przyznać, że niektóre efekty w demie są zdumiewające. Poziomem i jakością niewiele ustępujące światu 16 bitów, niejednokrotnie deklasujące je pomysłowością oraz poczuciem humoru. O grafice nie ma co pisać – po prostu trzeba oglądać. Mieszane odczucia mam co do warstwy dźwiękowej, która miejscami jest mocno średnia, za to podoba mi się bardzo wykorzystanie SIDa do pozamuzycznych zadań, takich jak towarzyszące niektórym efektom graficznym – efekty dźwiękowe. No i pojawiają się niezłe sample. W każdym razie muzyka nie odwraca uwagi od odbywających się na ekranie i w procesorze cudów.

Przed zwyczajowym filmikiem, jeszcze kilka słów od naocznego świadka tegorocznych wydarzeń X-partowych, czyli Sebaloza/Lepsi.De, który pozwolił sobie na, jak to sam ujął, małą „grę słówek”:

W zeszły weekend w holenderskim Someren odbyła się
kolejna edycja największego komodorowskiego party X2012.
Ćwierć tysiąca osób miało przyjemność obejrzeć
kilka wysokiej klasy produkcji. Demo kompo wygrała
niemiecka grupa Oxyron prezentując Coma Light 13.
Grahama zastąpili Bitbreaker i Peiselulli, razem z Axisem
tworząc koderską oś zła. Perfekcyjnie dopracowana demonstracja
z Fantastyczną muzyką i pełną Yazoo grafiką, która wydaje
okrzyk Liberum Veto skierowany w kierunku legendarnego
Edge of Disgrace.

A teraz nie pozostaje już nic innego jak przejść do maltimidialnej prezentacji opiewanego wyżej cuda. Zrzutu z prawdziwego C64 dokonał Lemming/OFFENCE&FIG:

Zapomniałem napisać, że wygrało demo compo? Oczywiście: wygrało demo compo na X 2012.

Kefrens – Guardian Dragon

Oto demo, które warte było 4000 koron duńskich w 1991 roku. Ile jest warte dzisiaj? Trudno oszacować :>. Pierwsze trackmo ‚nowych’ Kefrensów nie wyróżnia się szczególnie nowatorskimi i wyciskającymi ostatnie poty z Amigi 500 patentami koderskimi, prezentuje je natomiast w sposób estetyczny i atrakcyjny, okraszając okazjonalnie, post-megdemową konstrukcję, ciekawymi wejściami, przejściami i wyjściami. Kolorystyka dema osadzona  w amigowo-pięćsetkowej, acz nieco utemperowanej estetyce.  W środku także kilka niezłych i kilka złych grafik R.W.O oraz dopełniająca całości muzyczka S.L.L, spięte kodem Laxitiego.

 

WeCan 2012 [raport]

WeCan 2012
14-16.09.2012, Lodz

W piatek godzina 8.45 wyszedlem na najwiekszy parking na osiedlu, gdzie w samochodzie czekal na mnie Fei. Pojechalismy do centrum Katowic i zaparkowalismy pod Zabka. Zauwazyl to gosciu zajmujacy sie pobieraniem oplat parkingowych i powoli kierowal sie w nasza strone. Na szczescie zanim zdazyl do nas dojsc to przyszedl juz Phibrizzo, ktory przyjechal wlasnie busem z Oswiecimia. Po godzinie zatrzymalismy sie na parkingu w Czestochowie pod budka z napisem najlepszy kebab w Polsce. Poczulem sie zaproszony do srodka i nagle zorientowalem sie ze juz tutaj sie stolowalem podczas ostatniego Silesia Party. Nadal nie mieli nalesnikow, wiec zamowilem kebaba xxl w duzej bulce. Po nastepnych 2 godzinach dojechalismy do Lodzi. Zaparkowalismy w bocznej uliczce w miasteczku akademickim politechniki. Czytaj dalej: WeCan 2012 [raport]

WFF 28 – wywiady z twórcami Moleman 2

Przy okazji prezentacji węgierskiego Molemana 2 na  28 Warsaw Film Festival, kamera FesTiVi 2012 zarejestrowała rozmowy z twórcami filmu: Szilárdem Matusikiem oraz Gáborem Csépai, a filmy umieszczono na oficjalnym kanale festiwalu w serwisie Youtube. Co mają do powiedzenia reżyser i scenarzysta o samym filmie, jak i o demoscenie:

Reżyser Szilárd Matusik:

 

Scenarzysta Gábor Csépai:

 

Inque – Variflux

Prodka Variflux grupy Inque zajęła pierwsze miejsce na holenderskim party Outline 2012. Konkurencja nie była zbyt wymagająca ale ta 64 kilobajtowa produkcja trzyma całkiem przyzwoity poziom interkowy i zawiera dość pomysłowe efekty. Szczególnie do gustu przypadł mi skostkowany tunelik i dziwactwa się tam odbywające. Gorzej stoi dobór barw, także w tunelu, gdzie momentami chce się podkręcić monitor, żeby coś więcej zobaczyć (chwilami bardzo ciemne). Ogólnie kolorystyka intra jest raczej koderska.

Muzyczka ma ciekawsze i mniej ciekawe momenty, chwilami męczy oklepanymi barwami dołączanymi do 4klanga ale są momenty, gdy się rozkręca, a w niektórych miejscach nawet aktywniej reaguje z obrazem.

Still – Square

Nie jestem pewien czy już nie pisałem w tym roku o jakiejś produkcji roku ale demo Square grupy Still wystawione na niepozornej imprezce o dźwięcznej nazwie Geeks Can Dance, ma duże szanse na owo miano w mojej prywatnej opinii. Demo oparte jest na klimatycznym soundtracku duetu Wright & Bastard do którego bardzo dobrze lepi się wizualizacja oparta na cokolwiek znaczącym distance field function fractal ;). Jak twierdzą autorzy, demo jest prawie całkowicie zdemilitaryzowane (pozbawione poligonów) więc jest być może szansa na pokojową nagrodę Nobla. Ale dla nas najważniejsze, że produkcja jest estetycznie nie tylko ładnie ułożona ale również intrygująca.

Stuff z WAP-NIAK 2012 party (gry)

Każdy scenowiec od czasu do czasu lubi pograć. A co.
Na atarowsko-spectrumowskim warszawskim party WAP-NIAK, które odbyło się w zeszły weekend, zamiast demo-compo – było game-compo.
Atarowskich wyników jeszcze nie ma, ale jest już cały stuff (3 gry na Atari, 3 gry na ZX Spectrum 48K).

ZBYLUTDziurakNecrospermia

Wyniki dla ZX Spectrum:

I. Zbylut Owrzodzień w kamiennym, kurwa, zajebanym czarcim kręgu (HOOY-PROGRAM)
II. Dziurak (Tygrys/Cat-Man/v0yager)
III. Necrospermia (RALF)

Całość dostępnego do ściągnięcia softu ZX/Atari:
http://atari.sikorsoft.com/party/images/prace_wapniak_2012.7z