Accession – Graveyard Party Blues

To jest bardzo dobre demo z 1991 roku 8D

O Amidze i Demoscenie na Ars Technice

I znowu jest okazja do pogrzebania się w przeszłości. Portal Ars Technika w serii Jeremiego Reimera „History of Amiga” dobił po dłuższej przerwie do przystanku nr 8 o nazwie „The Demoscene”: http://arstechnica.com/gadgets/2013/04/a-history-of-the-amiga-part-9-the-demo-scene/.

Kefrens – Desert Dream – co kryją piramidy?

Rok 1992 i 1993 to zarazem schyłek i apogeum jakości w produkcjach dla Amigi 500. Wśród wielu dem budujących kanon pięćsetkowego gatunku, którym stuka w tym roku dwudziestka jest właśnie Desert Dream. Demo nieco enigmatyczne, oparte na przyzwoitych i bardzo dobrze zaprezentowanych efektach.

Czytaj dalej: Kefrens – Desert Dream – co kryją piramidy?

LBRTW – Phenomenal and Enigmatic

Sezon na przeróbki oldschoolowych amigowych przebojów? W tym wypadku to zbyt dużo powiedziane ale mimo to zabawne skrzyżowanie współczesnych technologii (HTML5 i JavaScript) ze starymi efektami. Jak na oldschool przystało – jest coś do posluchania, pooglądania i poczytania. Sympatyczne też jest użycie, zapomnianej dawno przez scenowców randomizacji oraz dopasowania efektów do wydajności sprzętu (innego niż obniżanie fps).

kliknij aby obejrzeć (demko leci z autoplaya)

Anarchy – Seeing is Believing (+html5)

Prawdziwa klasyka z 1991 roku. Perfekcyjny, funkujący soundtrack Nuke’go ze świetnymi brzmieniami sampli (ufff, tu  ST-xx ucha nie dręczy :>) do prostych acz elegancko podanych wektorków i kropeczków. Anarchy stworzyło tu fajny klimat relaksujaco-wypoczynkowy, a efekty i teksty nie są nazbyt długo prezentowane na ekranie, dzięki czemu produkcja nie nuży zbytnio, co mają często w zwyczaju inne produkcje z tego okresu. Demo nie zawiera żadnego typowego sinus-scrolla, a jedyny sunący po ekranie tekst pojawia się dopiero w endparcie – czyżby w tym roku scrolle się przejadły na scenie? :>

 

A teraz możemy obejrzeć to samo, tylko w wersji z roku 2013 w HTML5 skleconej przez Totorman’a.

http://www.youtube.com/watch?v=N6oOOfXvh5Y

Odnośnik bezpośrednio do strony z prodką, niestety dźwięk działa w przeglądarce Chrome (podobno)

http://www.wab.com/?screen=173

Hugi online (w html)

No i stało się. Po różnych rozterkach, niczym Linusa z kocykiem, demoscenowy magazyn Hugi w końcu wpadł w sieć, w formie przetrawialnej dla przeglądarek, czyli w htmlu.

W tej chwili dostępne są wszystkie wydania od numeru 11.

http://hugi.scene.org/online/

Farbraush & Neuro – Masagin

Po co oglądać invitkę na party, które odbyło się 5 lat temu? Bo jest w pytkę dobra, zgarnęła wiele (4) nominacji do Scene.org Awardsów, jak najbardziej zasłużenie, a teraz jeszcze możemy sobie legalnie zajrzeć pod maskę, czyli materiałów produkcyjnych, które są bardzo ciekawe i pouczające skądinąd.

https://bitbucket.org/paniq/masagin/src/23349a9ba924?at=default

 

O samym demie mogę napisać, że jest niezmiennie i od lat w ścisłym topie i w zasadzie nie posiada słabych elementów. Można powiedzieć, że panowie z Farbraush i Neuro przeszli samych siebie tworząc demo idealne. O spójnym planie designu i niemieckiej precyzji wykonania nie ma co wspominać. Muzyka to scenowy kocioł styli oscylujących wokół zdecydowanie prowadzonego tematu z wyraźnie wydzielonymi partami – czyli idealny materiał do obklejenia efektami wizualnymi, co bezlitośnie wykorzystano.

1 miejsce na Breakpoint 2008 w pc demo compo.

Lekcja historii – Best of Amiga Demos 1988

Film ten to nie jest żadna świeżynka, za to niewątpliwie ciekawy wciąż materiał dobrze oddający klimaty i brzmienia ‚czołówki komputerowych multimediów’ w końcówce lat ’80, czyli Amigę 500. Pokazuje on także drogę, a raczej odległość, jaką demoscena przebyła przez 25 lat aktywności. Stare dema/intra/cracktra są nudne i najczęściej bronią się muzyką, która jest bardziej uniwersalna niż ciągnące się w nieskończoność scrolle czy latające po ekranie kreseczki, niemniej w zwartej formule można spokojnie posłuchać półtora godziny nieinterpolowanych sampli z bardziej budżetowych syntezatorków i keyboardów oraz okolic dysków ST-XX. Jednym słowem, ten materiał to bardzo fajny recykling starej, amigowej szafy. Good job mr 4irmann.

ps: Chętnie zobaczyłbym kolejne lata w podobnej formie.

Nuance & Vantage – Project:ion

3 miejsce w PC Demo Compo na Revision 2013. To przykład dema, które bardzo dobrze sprzedaje swoje efekty. Już od samego początku zapowiadają się bliskie związki między muzyką oraz stroną wizualną i do końca dema te relacje zostają podtrzymane. O ile większość efektów jest wizualnie atrakcyjna, to w trakcie pierwszego oberzenia kupiłem demo przy efekcie kulki projekt:ionującej particle. Prosty pomysł ale perfekcyjne wykonanie, reszta to już czysty flow przy porządnie elektronicznym soundtracku (są i gitarki). Brawa się należą.

Spaceballs – Straff

Spaceballs znowu pokazuje zęby na Amidze, demem które jest utrzymane w raczej nietypowym jak dla Amigi 500 klimacie, co mi bardzo odpowiada. Slummy dowodzi po raz kolejny, że wie co robić z prostymi w założeniach efektami i, że można zrobić demo praktycznie praktycznie bez grafiki. Muzyczka stoi na przyzwoitym poziomie. 4 miejsce na Revision 2013 w oldchool demo compo to nie wstyd, a demo jak najbardziej w stylu newschool.

Razor 1911 – Glenz vector from Hell

Razor 1911 w formie – zwięźle, krótko i na temat. 8 miejsce w demo compo na Revision 2013. Dawno nie było muzyki Mobiego w demie, nieprawdaż?

BNK-Team – Stag Extra

Wybitny przyczynek do popularyzacji sztuki wśród amigowej gawiedzi, demo o wysokich walorach artystycznych oraz edukacyjnych. Zastosowanie monochromatycznej stylistyki uwydatnia pragmatyczno-koncepcyjną akomodację technologiczno-postępowych nośników multimedialnych mediów.

Z racji meta-personalistycznej obiektywizacji ducha serii, Youtube może zaprezentować jedynie ekran tytułowy oraz muzykę.