Brainstorm – Lick Weed

Kontynuując temat dem, które odpalisz na dowolnym współczesnym PC prezentuję zwycięzcę TMDC 2011, ten skrót dla niewtajemniczonych oznacza konkurs na zrobienie dema wyświetlającego obraz na konsoli tekstowej oraz nie korzystającego z karty graficznej. Rezultat? Jak dla mnie doskonałość.
Lick Weed
(I znowu odmawiam umieszczenia filmu, w przypadku dem tekstowych zabijają one do cna klimat, ściągać, odpalać, oglądać, nie ma opierdalania się :) )
http://tmdc.scene.org/tmdc14/brs-LickWeed.zip

PlayPsyCo & kvasigen – Camden Town

Czasy, kiedy to procesory generowały grafikę 3D w demach przeminęły bezpowrotnie, dzisiejsze karty graficzne są przeszybkie, prawie dowolnie programowalne oraz niestety bardzo drogie. Od czasu do czasu ktoś postanawia wrócić do korzeni i w prawdziwie scenowym duchu nie generować grafiki 3D na karcie, tylko na CPU, zwie się to fachowo software renderingiem. Taką software renderowaną perełką wśród dem jest Camden Town, powinna chodzić perfekcyjnie na maszynach wyprodukowanych po 2008 roku.
Camden Town
( dziś dla odmiany filmiku nie będzie, nie bądź leniem, ściągnij demo i odpal je na swoim PC :) )
http://www.scene.org/file.php?file=/parties/2008/thegathering08/demo/camden_town_by_playpsyco_vs_kvasigen.zip&fileinfo

Małe co nieco o krytyce – a co, pokrytykować sobie nie można?

Z zamiarem klepnięcia tekstu o krytyce nosiłem się od pewnego czasu. Krytyka to pożyteczne narzędzie, które znajduje zastosowanie w obszarach gdzie bulgoce od kreatywności, więc jak najbardziej odnosi się do każdego rodzaju scenowej aktywności (ale nie tylko). Krytyka pozwala laikom odróżnić prawdziwe wartości od pozornych, ulepsza już powstałe dzieła, motywuje krytykowanych do jeszcze intensywniejszej pracy itd. Długo by można wymieniać, bo jej błogosławione właściwości są bardzo rozległe ale to jeszcze nic, bo dzisiaj na szczęście mamy już Krytykę 2.0. Krytyka 2.0 to moc tysięcy serwerów zaprzęgnięta do usprawnienia pracy intelektualnej niezliczonej liczby szarych komórek w prawdziwym tsunami mózgów, które, powyżej napomknięte zaledwie zjawiska, zwielokrotnia niewyobrażalnie ku wspólnemu pożytkowi i skuteczności. Hm, hm… czy aby? Czytaj dalej: Małe co nieco o krytyce – a co, pokrytykować sobie nie można?

CNCD – Inside

1996 rok i pierwsza, taka na serio, produkcja grupy CNCD (o mocnych, amigowych korzeniach) na PC, za sprawą której wygrała ona party The Gathering w kategorii PC Demo. W kategorii tej wystawiono na party 20 prac. Dla porównania, w równolegle rozgrywanych kategoriach Amiga Demo+Amiga 500 Demo, wzięło udział sumarycznie 13 prac. Rok wcześniej w liczbie dem  na tym samym party Amiga wygrała w stosunku 12 do 10. Niewątpliwie były to oznaki nadciągającego zmierzchu popularności kultowej na scenie platformy, chociaż w prezentowanym poniżej demie można nadal usłyszeć jej piętno w formie 4 kanałowej modułu Yolk’a i Legend’a, świetnego zresztą, oraz nieobcego Amidze stylu.

Cocoon – Sandbox Punks

Jeszcze więcej pomarańczy?  1 miejsce w kategorii comobined demo na francuskim party Main w 2007 roku. Trochę rude.

http://pouet.net/prod.php?which=33109

Demoscena dla niewtajemniczonych

Demoscena ? zobaczyłeś, usłyszałeś, chcesz więcej? Pomożemy Ci odkryć najciekawsze produkcje scenowe, które powstały na przestrzeni przeszło 30 lat. Zanim wyruszysz w tą audiowizualną podróż ? radzimy odpiąć pasy, wyluzować i nie oglądać się na tych, co ścigają za ściąganie plików w Internecie. Tu wszystko jest za darmo, dema i intra należy pobierać, konsumować w domowym zaciszu, rozdawać kolegom, organizować sobie imprezy przy demach?, następnie odwiedzić jakieś party, pobawić się przy demach ze sceną, może w kolejnym etapie spróbować własnych sił w spinaniu muzyki (poganianiu leniwego muzyka?) i grafiki (poganianiu powolnego grafika?) za pomocą kodu (poganianiu kodera generującego bugi?). Czytaj dalej: Demoscena dla niewtajemniczonych

Blasphemy – Moral Hard Candy

Demo z 1999 roku grupy Blasphemy, do klasycznego kanonu dem PC wdarło się schematycznie odczłowieczoną estetyką z dominującym nad terytorium pomarańczem, ze ścieżką dźwiękową wciągającą akcję niczym pompa ssąco-tłocząca z mocą 2MB pliku XM (autorstwa MD/tpolm/fm), jak to onym czasie na scenie było przyjęte za normę. Może nie jestem obiektywny, bo zawsze je bardzo lubiłem ale wydaje mi się, że to dobry reprezentant tej grupy dem, które się nie starzeją.

Można je znaleźć na MindCandy DVD – Volume 1

Jak powstaje pikseloza?

Prowler – No Escape

Jak powstają obrazki wielkości niewiele przekraczającej rozmiar znaczka pocztowego, które lądują potem w demkach na oldskulowe platformy lub zdobywają miejsca  na party w różnych odmianach Pixel Graphics Compo? Rąbka tajemnicy swojego warsztatu zdecydował się uchylić profesor Prowler/Up Rough na przykładzie pracy „No Escape„, która zajęła drugie miejsce w Amiga Graphics Compo na party Datastorm w 2012 roku.

ps: i gdzie ta Amiga?

Scenowo pachnące aplikacje muzyczne na Androida

Android to jeden z wybitnie niescenowych systemów, ani na to demek nie ma prawie, ani sensu robienia pod to też zbyt wielkiego brak, tudzież tyle co robienie dem na suszarki. Niemniej posiadając androidowe urządzonko można doscenowić się w drodze, w pracy, w szkole, w parku z winem za 3zl (czy są jeszcze parki z winami za 3zł?). Jak wiadomo muzyka łagodzi obyczaje, więc doscenawianie najweselsze jest gdy przeprowadzone jest za pomocą muzyki scenowej, dlatego poniżej zrobimy sobie mini przegląd aplikacji, które uscenowią odrobinę papa’ mobile. Uscenawianie za pomocą modków, sidów i chipków jest bardzo przyjemne, gdy można zapchać sobie kartę pamięci kolosalną, praktycznie niewyczerpaną ilością, na domiar złego legalnej, muzyki – empetrójki tutaj wysiadają ;) Czytaj dalej: Scenowo pachnące aplikacje muzyczne na Androida

Genesis Project – Holy Crap!

Niewątpliwie najlepsze demo tego roku, w każdym razie do tej pory ;). 3 miejsce na Datastorm 2012 w kategorii C64 Demo. Kapitalna muza, kolorowe, płynniutkie efekty i funky-mewa sprawiają, że można to demo oglądać w kółko :)

Melwyn – Heart Shaped Box

Heart Shaped Box to zawierający czarnobiałe zdjęcia slideshow z 2003 roku, a zarazem kolejna prezentowana tutaj  jednoosobowa produkcja, którą w całości zrealizował pan o pseudonimie Melwyn. Fajny koncept, dobre wykonanie oraz delikatnie plumkająca muzyka w tle wystarczy aby stworzyć przyjemny nastrój wieczorową porą.

Focus Design – Revision 2012 Amiga Invitation

Minione, w ubiegły weekend, szwedzkie party Datastorm obfitowało demowatymi produkcjami amigowymi w liczbie sztuk 1, wśród których dominowały invitki na nieuchronnie zbliżające się party Revision 2012. W kategorii demo compo, zupełnie zasłużenie, pierwsze miejsce zajęło demo grupy Focus Design, które w formie liryczno-wizualnej opiewało mające nadejść w kwietniu wydarzenia. Wszystko to zgrabnie, estetycznie, bez przeładowania efektami. Uwagę i uznanie jednak zwraca fakt zastosowania w demie modka, który pomimo dupstepowego powinowactwa, streszcza się w czterech kanałach i nieco ponad 500kB. Wymiary te to niby żaden wyczyn ale w dobie empetrójkowych ścieżek dźwiękowych powstających na pecetach, fajnie, że się Hoffmanowi oraz Optimie chciało odpalić trackera, a Amiga mogła zagrać tak jak ją tatko Jay stworzył.

ps: plik txt dołączony do dema zawiera opis  dramatycznych okoliczności powstawania produkcji. Materiał tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

Samar Productions – Dream Travel 100%

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że Polska scena w większości przypadków wydaje finalne wersje dem.
Po ok. trzech miesiącach wreszcie wyszła 100% wersja zdobywcy drugiego miejsca na Silesia Party 5 – Dream Travel. To solidne demo z bardzo dobrą muzyką i designem, niestety IMHO momentami przeciągające się, ale pamiętajmy o tym, że to dopiero pierwsze kroki na polu dem kodera Skull’a i grafika Isildur’a.

Amiga Demos – strzały z demos.amigadns.net

Uwaga, uwaga, nadchodzi…koma trzy… fińskie oddziały amigowego komando otworzyły właśnie ogień na drugiej linii internetowego frontu demoscenowego. Na działo wstąpił niejaki Sir Garbagetruck, a  ładuje do armaty starymi, klasycznymi, amigowymi produkcjami  dobrego zrzutu bynajmniej nie z czerwonego krzyża, a Youtuba. Więcej wyjaśnia w manifeście lutowym. Czy będą się bronili dłużej niż Westerplatte? W każdym razie ja sympatyzuję.

A reszta jest historią… na stronie http://demos.amigadns.net/

Aesrude – Patterns Of Chaos

Demo, które zwyciężyło tureckie party 7DX w 2011 roku w kategorii demo, jest ciekawe z dwóch powodów. Po pierwsze to produkcja całkiem jednoosobowa. Autorem wizualizacji oraz ścieżki dźwiękowej jest Nightlord/GLANCE/AESRUDE, który spiął się w minimalistycznej, ambientowej formie, co jest właśnie powodem numer dwa. Mała, estetyczna produkcja, bez megatony basu i fontanny kolorów z powodzeniem sprawdziłaby się na ewentualnej składance pośród chilloutowych dem. Da się.

Scene.org Awards – Public Choice – głosowanie otwarte

You! Głosowanie na najlepsze demo roku 2011 w kategorii Public Choice, czyli nagroda publiczności,  organizowane w ramach Scene.org Awards zostało otwarte. Głosy mogą oddawać użytkownicy zalogowani za pomocą SceneID, na dowolną wybraną przez siebie demo-produkcję ubiegłego roku, za pomocą tej strony.